Siemens 244-00212
SKU: CS5316256MPN: 244-00212UPC/EAN: 804766011887
Zone valve, 2-way, ¾”, 4.1 Cv, NPT w/ 24V floating NSR actuator

$125.12
Unit3 in stock
Product Details
Zone valve and actuator assembly. 2-way valve body; NPT connection; Line size 0.75-inch; Flow rate 4.1 Cv; SSA81U 3-position, non-spring return actuator, 24V, normally closed
Attributes
| Actuator Type | Electronic |
| Close Off Pressure | 65 psi |
| Control Signal | Floating control |
| End Connection | NPT |
| Fail Safe | No |
| Flow Characteristic | Linear |
| Flow Coefficient Cv | 4.0999999046326 |
| Leakage Rate | ANSI Class III |
| Material Inside Set | Trim: Brass;Stem: Stainless Steel ASTM A582 Type 303;Seat: Metal-to-Metal;Packing: EPDM O-ring |
| Material Valve Body | Brass |
| Max Differential Pressure Liquid | 25 psi |
| Max Inlet Pressure Absolute Liquid | 232 psi |
| Medium | Water;Water with anti-freeze |
| Medium Temperature | 34…230 ºF |
| Medium Temperature F Max | 230 ºF |
| Medium Temperature F Min | 34 ºF |
| Normally Open Normally Closed | Normally Closed |
| Operating Voltage | 24 VAC |
| Permissible Operating Pressure | max inlet pressure 232 psi |
| Port Configuration | 2-Way Normally closed |
| Positioning Time | 150 s |
| Power Consumption | 0.8 VA |
| Spring Return Function | Non-spring return functionality |
| Stroke | 1/10 in |
| Supply Voltage | 24 VAC |
| Trim Material | Brass |
| Valve Body Style | Stroke-Globe |
| Valve Size | 0.75 in |
| Valve Type | Two-way |
Specifications
| SKU | CS5316256 |
|---|---|
| MPN | 244-00212 |
| UPC/EAN | 804766011887 |







