Square D QBL32225
SKU: CS515947MPN: QBL32225UPC/EAN: 785901417880
Circuit breaker, PowerPacT Q, 225A, 3 pole, 240VAC, 10kA, lugs, thermal magnetic, 80%

Contact us for pricing and availability
Product Details
PowerPact Q - Molded case circuit breaker - 3-pole - 10 kA - 240 V - 225 A
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | 40-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | 40-70 °C |
| Breaking Capacity Code | B |
| Continuous Current Rating | 0.80000001192093 |
| Control Type | operating handle |
| Device Application | distribution |
| Magnetic Hold Current | 1200 A |
| Magnetic Tripping Current | 2400-2400 A |
| Mounting Support | lug |
| Network Frequency | 50/60 Hz |
| Poles Description | 3P |
| Product Name | PowerPact Q |
| Product Or Component Type | circuit breaker |
| Range | PowerPact |
| Standards | UL# #CSA# #NEMA# #NOM-003-SCFI-2000 |
| Utilisation Category | category A |
Specifications
| SKU | CS515947 |
|---|---|
| MPN | QBL32225 |
| UPC/EAN | 785901417880 |










