Danfoss 111B6396
SKU: CS5084170MPN: 111B6396
Brazed plate heat exchanger, Number of plates: 36, BPHE B3-210
Contact us for pricing and availability
Product Details
Brazing material: Copper brazing, Max. Working Pressure [bar]: 30.0, Q1 conn. size range: H3’‘⅛E, Q2 conn. size range: H3’‘⅛E, Q3 conn. size range: H1’‘⅛
Attributes
| Application | Universal |
| Approval | AS |
| Brazing Material | Copper brazing |
| China Rohs Compliance | Yes |
| Design Temperature Range C Max | 200 °C |
| Design Temperature Range C Min | -196 °C |
| Design Temperature Range F Max | 320 °F |
| Design Temperature Range F Min | -390 °F |
| Equipment | Stud |
| Eu Rohs Compliance | Yes |
| Eu Rohs Exemption Clause | No |
| Function Note | With distributor |
| In Scope Of Weee And Contain Batteries | No |
| Max Working Pressure Bar | 30 bar |
| Max Working Pressure Psi | 435 psi |
| Model No | 210 |
| Number Of Plates | 36 |
| Packing Format | Single pack |
| Plate Material No | AISI 316L |
| Plate Pattern | H |
| Product Group | Heat exchangers |
| Product Name Description | Brazed plate heat exchanger |
| Q1 Conn Size Range | H3’‘⅛E |
| Q2 Conn Size Range | H3’‘⅛E |
| Q3 Conn Size Range | H1’‘⅛ |
| Q6 Conn Size Range | H1’‘⅛ |
| Quantity Per Packing Format | 1 pc |
| Reach Candidate List Substances | No |
| Refrigerants | R11 |
| Type | BPHE B3-210 |
| Type Designation | B3-210 |
| Uk Rohs Compliance | Yes |
Specifications
| SKU | CS5084170 |
|---|---|
| MPN | 111B6396 |