Danfoss SM175-4CAI
SKU: CS5083369MPN: SM175-4CAI
Scroll compressor, SM175S4CD
Unit
2 Units Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
remove
add
Product Details
Attributes
Approval CE
Brand Technique Scroll compressor
Capacity Control Fixed speed
China Rohs Compliance Out of scope
Colour Blue
Compressor Power Supply V 380-400/3/50 460/3/60
Configuration Code Single
Connection Type Brazed
Diameter Mm 317 mm
Discharge Connection Pipe Size In 1 ⅛ in
Discharge Connection Size In 1 ⅛ in
Drawing Number 8551056c
Economizer No
Eu Rohs Compliance Yes with exemptions
Eu Rohs Exemption Clause 6(a), 6(a)-I, 7(a), 7©-I, 8(b), 9(b)
Factory Hp Bar 33 bar
Factory Lp Bar 25 bar
Family SM
Fitting Standard ODF
Frequency Hz 50/60
Gauge Port Hp None
Gauge Port Lp Schrader
Glass Mounting Threaded
Glass Torque Nm 50 N-m
Gp Lp Torque Nm 15 N-m
High Side Ts Max 150 °C
High Side Ts Min -35 °C
High Side Volume 2.5 L
High Value Of Nominal Voltage At 50Hz V 400 V
High Value Of Nominal Voltage At 60Hz V 460 V
High Value Of Voltage Range At 50Hz V 440 V
High Value Of Voltage Range At 60Hz V 506 V
In Scope Of Weee And Contain Batteries No
Ip Protection Class IP54 (with cable gland)
Low Side Ts Max 63 °C
Low Side Ts Min -35 °C
Low Side Volume 31.2 L
Low Value Of Nominal Voltage At 50Hz V 380 V
Low Value Of Nominal Voltage At 60Hz V 460 V
Low Value Of Voltage Range At 50Hz V 342 V
Low Value Of Voltage Range At 60Hz V 414 V
Lra 175 A
Max Pressure Ps High Side 30.2 bar
Max Pressure Ps Low Side 25 bar
Maximum Operating Current Moc 34 A
Mmt 35 A
Model Number SM175S4CD
Motor Protection Internal thermostat, ext. overload protector needed
Mounting Torque Nm 21 N-m
Network Power Supply V Ph Hz 380-415/3/50 460/3/60
Number Of Starts Per Hour Max 12
Oil Charge L 6.2 L
Oil Drain ¼’’ flare
Oil Drain Torque Nm 35 N-m
Oil Equalization ⅜’’ flare SAE
Oil Equalization Torque Nm 48 N-m
Oil Reference 160P
Oil Type Mineral
Packing Format Single pack
Packing Quantity 1
Phase 3
Power Connections Screw 4.8 mm
Product Group Hermetic compressors
Product Name Description Scroll compressor SM
Reach Candidate List Substances Lead (CAS no. 7439-92-1)
Refrigerant Charge Kg Max 13.5 kg
Refrigerants R22
Rotational Speed At 50Hz Rpm 2900 rpm
Rotational Speed At 60Hz Rpm 3500 rpm
Scip Dossier No 2a7bda95-e10a-4cee-a4ae-c14f0342e88a
Segment Usage Air conditioning
Shipped Mounting Mounting kit with grommets, bolts, nuts, sleeves and washers
Shipped Oil Initial oil charge
Suction Connection Material -
Suction Connection Pipe Size In 1 ⅝ in
Suction Connection Size In 1 ⅝ in
Swept Volume Cm3 233 cm³
Technology Scroll
Test Dif Bar Max 24 bar
Test Hp Bar Max 32 bar
Test Lp Bar Max 25 bar
Torque Earth Nm 2 N-m
Torque Ebox Cover Nm 2 N-m
Torque Power Nm 3 N-m
Type SM175
Uk Rohs Compliance Out of scope
Viscosity Cp 32 cP
Volume 0.23 Cubic.mtr
Winding Resistance For Three Phase Compressors With Identical Windings Ohm 0.77 Ohm