Danfoss MTZ56-3VI
SKU: CS5083316MPN: MTZ56-3VI
Reciprocating compressor, MTZ56HL3BVE
Unit
2 Units Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
remove
add
Product Details
Attributes
Approval CCC
Brand Technique Reciprocating compressor
Capacity Control Fixed speed
China Rohs Compliance Out of scope
Colour Blue
Compressor Power Supply V 200-230/3/60
Configuration Code Single
Connection Type Rotolock
Cylinder 2
Diameter Mm 288 mm
Discharge Connection Pipe Size In ¾ in
Discharge Connection Size In 1 ¼ in
Drawing Number 8502012g
Economizer No
Eu Rohs Compliance Yes with exemptions
Eu Rohs Exemption Clause 6(a), 6(a)-I, 7(a), 7©-I, 8(b), 9(b)
Factory Hp Bar 25 bar
Factory Lp Bar 25 bar
Family MTZ
Fitting Remark (shipped with rotolock version only)
Fitting Sleeve ODF
Fitting Standard Rotolock
Frequency Hz 60
Gauge Port Hp None
Gauge Port Lp Schrader
Glass Mounting Threaded
Glass Torque Nm 50 N-m
Gp Lp Torque Nm 15 N-m
High Side Ts Max 150 °C
High Side Ts Min -35 °C
High Side Volume 0.6 L
High Value Of Nominal Voltage At 60Hz V 230 V
High Value Of Voltage Range At 60Hz V 253 V
In Scope Of Weee And Contain Batteries No
Ip Protection Class IP55 (with cable gland)
Low Side Ts Max 50 °C
Low Side Ts Min -35 °C
Low Side Volume 16.5 L
Low Value Of Nominal Voltage At 60Hz V 200 V
Low Value Of Voltage Range At 60Hz V 180 V
Lra 130 A
Max Pressure Ps High Side 29.4 bar
Max Pressure Ps Low Side 22.6 bar
Mcc 24 A
Model Number MTZ56HL3BVE
Motor Protection Internal overload protector
Mounting Torque Nm 15 N-m
Network Power Supply V Ph Hz 200-230/3/50 208-230/3/60
Number Of Starts Per Hour Max 12
Oil Charge L 1.8 L
Oil Equalization ⅜’’ flare SAE
Oil Equalization Torque Nm 30 N-m
Oil Reference 175PZ
Packing Format Single pack
Packing Quantity 1
Phase 3
Power Connections Spade
Product Group Hermetic compressors
Product Name Description Reciprocating compressor MTZ
Reach Candidate List Substances Lead (CAS no. 7439-92-1)
Refrigerant Charge Kg Max 5 kg
Refrigerants R134a
Rotational Speed At 60Hz Rpm 3500 rpm
Scip Dossier No 9b3fb119-9852-486a-92dd-53aa9c96fd3b
Segment Usage Refrigeration MT
Shipped Fittings Suction and discharge solder sleeves, rotolock nuts and gaskets
Shipped Mounting Mounting kit with grommets, bolts, nuts, sleeves and washers
Shipped Oil Initial oil charge
Suction Connection Material -
Suction Connection Pipe Size In ⅞ in
Suction Connection Size In 1 ¾ in
Swept Volume Cm3 96.13 cm³
Technology Reciprocating
Test Dif Bar Max 30 bar
Test Hp Bar Max 30 bar
Test Lp Bar Max 25 bar
Torque Earth Nm 3 N-m
Torque Power Nm 3 N-m
Type MTZ056
Uk Rohs Compliance Out of scope
Volume 61.54 Liter
Winding Resistance For Three Phase Compressors With Identical Windings Ohm 0.56 Ohm