Danfoss 131B3569
SKU: CS5083013MPN: 131B3569
Frequency converter, CD302

Contact us for pricing and availability
Product Details
CD302 11.0kW; without coating; IP21; without LCP; H1; B1
Attributes
| Approval | UKCA |
| Brand Technique | Compressors Accessories |
| China Rohs Compliance | Out of scope |
| Coating | No |
| Family | Frequency converter |
| Frame | B1 |
| In Scope Of Weee And Contain Batteries | No |
| Ip Class | IP21 |
| Lcp | No |
| Model Number | CD302P11KT4P21H1 |
| Power Consumption Kw | 11 kW |
| Product Group | Compressors Accessories |
| Product Name Description | Frequency converter |
| Reach Candidate List Substances | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Rfi Class | H1 |
| Scip Dossier No | ce93e7ad-a04a-47b0-bf53-16acd7a69cc2 |
| Scip Dossier Product Name | CD-302 Frame Identification B1 |
| Supply Power Range V Ac Max | 480 V |
| Supply Power Range V Ac Min | 380 V |
| Type | CD302 |
| Volume | 144.67 Liter |
Specifications
| SKU | CS5083013 |
|---|---|
| MPN | 131B3569 |





