Danfoss 121L2487
SKU: CS5082832MPN: 121L2487
Scroll compressor, HLH061T7LC8
Contact us for pricing and availability
Product Details
Refrigerants: R410A, Segment usage: Air conditioning, Compressor power supply [V]: 575/3/60, Packing format: Industrial pack
Attributes
| Approval | CE |
| Brand Technique | Scroll compressor |
| Capacity Control | Fixed speed |
| China Rohs Compliance | Out of scope |
| Colour | Blue |
| Compressor Power Supply V | 575/3/60 |
| Configuration Code | Single |
| Connection Type | Brazed |
| Diameter Mm | 184 mm |
| Discharge Connection Pipe Size In | ½ in |
| Discharge Connection Size In | ½ in |
| Drawing Number | 0XR6089B-1 |
| Economizer | No |
| Eu Rohs Compliance | Yes with exemptions |
| Eu Rohs Exemption Clause | 6(a), 6(a)-I, 7(a), 7©-I, 8(b), 9(b) |
| Family | HLH |
| Fitting Standard | ODF |
| Frequency Hz | 50/60 |
| Gauge Port Hp | None |
| Gauge Port Lp | None |
| Gaz Equalization | Brazed |
| Glass Mounting | None |
| High Value Of Nominal Voltage At 50Hz V | 500 V |
| High Value Of Nominal Voltage At 60Hz V | 575 V |
| High Value Of Voltage Range At 50Hz V | 550 V |
| High Value Of Voltage Range At 60Hz V | 632 V |
| In Scope Of Weee And Contain Batteries | No |
| Ip Protection Class | IP22 |
| Low Value Of Nominal Voltage At 50Hz V | 500 V |
| Low Value Of Nominal Voltage At 60Hz V | 575 V |
| Low Value Of Voltage Range At 50Hz V | 450 V |
| Low Value Of Voltage Range At 60Hz V | 517 V |
| Max Pressure Ps High Side | 46.1 bar |
| Max Pressure Ps Low Side | 31.1 bar |
| Mcc | 12 A |
| Model Number | HLH061T7LC8 |
| Motor Protection | Internal overload protector |
| Network Power Supply V Ph Hz | 500/3/50 575/3/60 |
| Number Of Starts Per Hour Max | 12 |
| Oil Charge L | 1.57 L |
| Oil Equalization | None |
| Oil Reference | 320HV |
| Oil Type | PVE |
| Packing Format | Industrial pack |
| Packing Quantity | 12 |
| Phase | 3 |
| Power Connections | Screw connectors 10-32 UNF x 9.5 |
| Product Group | Hermetic compressors |
| Product Name Description | Scroll compressor HLH |
| Refrigerant Charge Kg Max | 5.44 kg |
| Refrigerants | R410A |
| Rla | 7.7 A |
| Rotational Speed At 50Hz Rpm | 2900 rpm |
| Rotational Speed At 60Hz Rpm | 3500 rpm |
| Segment Usage | Air conditioning |
| Shipped Mounting | Mounting kit with grommets and sleeves |
| Shipped Oil | Initial oil charge |
| Suction Connection Material | - |
| Suction Connection Pipe Size In | ⅞ in |
| Suction Connection Size In | ⅞ in |
| Swept Volume Cm3 | 57.8 cm³ |
| Technology | Scroll |
| Torque Earth Nm | 2 N-m |
| Torque Power Nm | 3 N-m |
| Type | HLH061 |
| Uk Rohs Compliance | Out of scope |
| Viscosity Cp | 68 cP |
| Volume | 0.06 Cubic.mtr |
Specifications
| SKU | CS5082832 |
|---|---|
| MPN | 121L2487 |
