Danfoss 121L1341
SKU: CS5082702MPN: 121L1341
Scroll compressor, HLH068T5LP6
Contact us for pricing and availability
Product Details
Refrigerants: R410A, Segment usage: Air conditioning, Compressor power supply [V]: 220-240/1/50, Packing format: Single pack
Attributes
| Approval | CE |
| Auxiliary Winding Resistance Start Winding For Single Phase Compressors Ohm | 1.02 |
| Brand Technique | Scroll compressor |
| Capacity Control | Fixed speed |
| Capacity Of Capacitor A | 55 µF |
| Capacity Of Capacitor B | 88-108 µF |
| China Rohs Compliance | Out of scope |
| Colour | Blue |
| Compressor Power Supply V | 220-240/1/50 |
| Configuration Code | Single |
| Connection Type | Brazed |
| Diameter Mm | 184 mm |
| Discharge Connection Pipe Size In | ½ in |
| Discharge Connection Size In | ½ in |
| Drawing Number | 0XR6002B-2 |
| Economizer | No |
| Eu Rohs Compliance | Yes with exemptions |
| Eu Rohs Exemption Clause | 6(a), 6(a)-I, 7(a), 7©-I, 8(b), 9(b) |
| Family | HLH |
| Fitting Standard | ODF |
| Frequency Hz | 50 |
| Gauge Port Hp | None |
| Gauge Port Lp | None |
| Gaz Equalization | None |
| Glass Mounting | None |
| High Value Of Nominal Voltage At 50Hz V | 230 V |
| High Value Of Voltage Range At 50Hz V | 253 V |
| In Scope Of Weee And Contain Batteries | No |
| Ip Protection Class | IP22 |
| Low Value Of Nominal Voltage At 50Hz V | 230 V |
| Low Value Of Voltage Range At 50Hz V | 207 V |
| Lra | 130 A |
| Main Winding Resistance For Single Phase Compressors Ohm | 0.39 |
| Max Pressure Ps High Side | 46.1 bar |
| Max Pressure Ps Low Side | 31.1 bar |
| Mcc | 45 A |
| Model Number | HLH068T5LP6 |
| Motor Protection | Internal overload protector |
| Network Power Supply V Ph Hz | 220-240/1/50 208-230/1/60 |
| Oil Charge L | 1.57 L |
| Oil Drain | None |
| Oil Equalization | None |
| Oil Reference | 320HV |
| Oil Type | PVE |
| Packing Format | Single pack |
| Packing Quantity | 1 |
| Phase | 1 |
| Power Connections | Spade |
| Product Group | Hermetic compressors |
| Product Name Description | Scroll compressor HLH |
| Refrigerant Charge Kg Max | 5.44 kg |
| Refrigerants | R410A |
| Relay Model | 3ARR325AS |
| Rla | 29 A |
| Rotational Speed At 50Hz Rpm | 2900 rpm |
| Segment Usage | Air conditioning |
| Suction Connection Material | - |
| Suction Connection Pipe Size In | ⅞ in |
| Suction Connection Size In | ⅞ in |
| Swept Volume Cm3 | 64.4 cm³ |
| Technology | Scroll |
| Type | HLH068 |
| Uk Rohs Compliance | Out of scope |
| Viscosity Cp | 68 cP |
| Voltage Of Capacitor A V | 440 V |
| Voltage Of Capacitor B V | 330 V |
| Volume | 14.5 Liter |
Specifications
| SKU | CS5082702 |
|---|---|
| MPN | 121L1341 |