Danfoss 123B2116
SKU: CS5081738MPN: 123B2116
Reciprocating compressor, ML90FG
Contact us for pricing and availability
Product Details
Refrigerants: R404A, Segment usage: Refrigeration LT, Compressor power supply [V]: 230/1/50 230/1/60
Attributes
| Applications | LBP |
| Approval | CCC |
| Auxiliary Winding Resistance Start Winding For Single Phase Compressors Ohm | 35.4 |
| Brand Technique | Reciprocating compressor |
| Capacity Control | Fixed speed |
| Colour | Black |
| Compressor Power Supply V | 230/1/50 230/1/60 |
| Configuration Code | Single |
| Cut In Current Hst 50Hz A | 17.4 A |
| Cut In Current Hst 60Hz A | 17.4 A |
| Cut In Current Hst A | 18 A |
| Discharge Connection Angle | 0 ° |
| Discharge Connection Comments | Rubber plug |
| Discharge Connection Diameter Mm | 4.9 mm |
| Discharge Connection Material | Copper |
| Economizer | No |
| Family | L |
| Frequency Hz | 50/60 |
| High Value Of Nominal Voltage At 50Hz V | 220 V |
| High Value Of Nominal Voltage At 60Hz V | 230 V |
| High Value Of Voltage Range At 50Hz V | 242 V |
| High Value Of Voltage Range At 60Hz V | 253 V |
| In Scope Of Weee And Contain Batteries | No |
| Low Value Of Nominal Voltage At 50Hz V | 200 V |
| Low Value Of Nominal Voltage At 60Hz V | 230 V |
| Low Value Of Voltage Range At 50Hz V | 170 V |
| Low Value Of Voltage Range At 60Hz V | 196 V |
| Lra Hst 50Hz A | 17.4 A |
| Lra Hst 60Hz A | 17.4 A |
| Lra Hst A | 18 A |
| Main Winding Resistance For Single Phase Compressors Ohm | 4.23 |
| Mcc | 3.40 A |
| Model Number | ML90FG |
| Motor Type | CSIR |
| No Of Phases Compressor | 1 |
| Oil Quantity Cm3 | 300 cm³ |
| Oil Type | POE |
| Packing Format | Single pack |
| Packing Quantity | 1 |
| Process Connection Angle | 50 ° |
| Process Connection Comments | Rubber plug |
| Process Connection Diameter Mm | 6.5 mm |
| Process Connection Material | Copper |
| Product Group | Hermetic compressors |
| Product Name Description | Reciprocating compressor L |
| Reach Candidate List Substances | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Refrigerant Charge Kg Max | 1.15 kg |
| Refrigerants | R404A |
| Rotational Speed At 50Hz Rpm | 3000 rpm |
| Rotational Speed At 60Hz Rpm | 3600 rpm |
| Segment Usage | Refrigeration LT |
| Start Capacitor Capacitance | 47-56 µF |
| Suction Connection Angle | 20 ° |
| Suction Connection Diameter Mm | 6.5 mm |
| Suction Connection Material | Copper |
| Swept Volume Cm3 | 8.85 cm³ |
| Technology | Reciprocating |
| Type | ML90 |
| Voltage 50Hz V | 200 V |
| Voltage 50Hz V Max | 220 V |
| Voltage 60Hz V | 230 V |
| Voltage 60Hz V Max | 230 V |
| Volume | 12 Liter |
| Winding Temperature Short Term C Max | 135 °C |
| Winding Temperature Stat C Max | 115 °C |
Specifications
| SKU | CS5081738 |
|---|---|
| MPN | 123B2116 |
