Danfoss 123B1125
SKU: CS5081660MPN: 123B1125
Reciprocating compressor, GL80ANa

Contact us for pricing and availability
Product Details
Refrigerants: R134a, Segment usage: Refrigeration LT, Compressor power supply [V]: 230/1/50 230/1/60
Attributes
| Applications | LBP |
| Auxiliary Winding Resistance Start Winding For Single Phase Compressors Ohm | 14.1 |
| Brand Technique | Reciprocating compressor |
| Capacity Control | Fixed speed |
| Colour | Black |
| Compressor Power Supply V | 230/1/50 230/1/60 |
| Configuration Code | Single |
| Cut In Current Lst 50Hz A | 16 A |
| Cut In Current Lst 60Hz A | 15.8 A |
| Cut In Current Lst A | 16 A |
| Discharge Connection Angle | 0 ° |
| Discharge Connection Comments | Rubber plug |
| Discharge Connection Diameter Mm | 4.9 mm |
| Discharge Connection Material | Copper |
| Economizer | No |
| Family | L |
| Frequency Hz | 50/60 |
| High Value Of Nominal Voltage At 50Hz V | 220 V |
| High Value Of Nominal Voltage At 60Hz V | 230 V |
| High Value Of Voltage Range At 50Hz V | 242 V |
| High Value Of Voltage Range At 60Hz V | 253 V |
| In Scope Of Weee And Contain Batteries | No |
| Low Value Of Nominal Voltage At 50Hz V | 200 V |
| Low Value Of Nominal Voltage At 60Hz V | 220 V |
| Low Value Of Voltage Range At 50Hz V | 170 V |
| Low Value Of Voltage Range At 60Hz V | 187 V |
| Lra Lst 50Hz A | 16 A |
| Lra Lst 60Hz A | 15.8 A |
| Lra Lst A | 16 A |
| Main Winding Resistance For Single Phase Compressors Ohm | 8.9 |
| Mcc | 3.30 A |
| Model Number | GL80ANa |
| Motor Type | RSIR |
| No Of Phases Compressor | 1 |
| Oil Quantity Cm3 | 450 cm³ |
| Oil Type | POE |
| Packing Format | Single pack |
| Packing Quantity | 1 |
| Process Connection Angle | 50 ° |
| Process Connection Comments | Rubber plug |
| Process Connection Diameter Mm | 6.5 mm |
| Process Connection Material | Copper |
| Product Group | Hermetic compressors |
| Product Name Description | Reciprocating compressor L |
| Refrigerant Charge Kg Max | 1.15 kg |
| Refrigerants | R134a |
| Rotational Speed At 50Hz Rpm | 3000 rpm |
| Rotational Speed At 60Hz Rpm | 3600 rpm |
| Segment Usage | Refrigeration LT |
| Speed Platform | Fixed-speed |
| Suction Connection Angle | 20 ° |
| Suction Connection Diameter Mm | 6.5 mm |
| Suction Connection Material | Copper |
| Swept Volume Cm3 | 8.1 cm³ |
| Technology | Reciprocating |
| Type | GL80 |
| Voltage 50Hz V | 200 V |
| Voltage 50Hz V Max | 220 V |
| Voltage 60Hz V | 220 V |
| Voltage 60Hz V Max | 230 V |
| Volume | 12 Liter |
| Winding Temperature Short Term C Max | 135 °C |
| Winding Temperature Stat C Max | 115 °C |
Specifications
| SKU | CS5081660 |
|---|---|
| MPN | 123B1125 |
