Square D ELM150HD
SKU: CS5035150MPN: ELM150HD
Circuit breaker accessory, PowerPacT H, earth leakage module, 15 to 150A
Contact us for pricing and availability
Product Details
The Earth Leakage Module (ELM) is an add on module which provides low level ground fault sensing and relay functions. The add on ELM module features adjustable ground fault pickup levels as low as 30mA and adjustable ground fault delays from instantaneous to 500ms. It has an integral ground fault push-to-test feature. All ELMs are supplied for I-Line mounting and are convertible to unit mount by removing the I-Line mounting feet. A 48VDC shunt trip is required in the circuit breaker, either field or factory installed. This module has a rated operational voltage of 240 to 600VAC and current of 15 to 150A. The module complies with UL and CSA standards.