Square D HLA36015
SKU: CS5029047MPN: HLA36015
Circuit breaker, PowerPacT H, 15A, 3 pole, 600VAC, 50kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, ABC
Unit
1 Unit Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
remove
add
Product Details
PowerPacT H-Frame circuit breakers are designed to protect electrical systems from damage caused by overloads and short circuits. PowerPacT H-Frame circuit breakers are available with either thermal magnetic or Micrologic electronic trip protection units. This PowerPacT H-Frame circuit breaker provides thermal magnetic circuit protection with a breaking capacity of 50kA at 600VAC. All PowerPacT H-Frame circuit breakers are equipped with dual-break rotating contacts that reduce the amount of peak current during a short circuit fault. All PowerPacT circuit breakers have an integral push-to-trip button in the cover to manually trip the circuit breaker. PowerPacT H circuit breakers are available in 2 and 3-pole unit mount and I-Line constructions. PowerPacT H I-Line circuit breakers are available in I-Line construction for easy installation and removal in I-Line applications. This breaker has I-Line terminations on the line side and mechanical lugs on the load side. This PowerPacT H, 15A, 3 pole, circuit breaker has a breaking capacity of 50kA at 600VAC. This circuit breaker has a continuous current rating of 80% with an ABC phase connection. PowerPacT H circuit breakers comply to UL, CSA, NOM, and IEC standards and are CE marked.