Eaton 900TPHSR631
SKU: CS5027597MPN: 900TPHSR631UPC/EAN: 786685992150
Eaton LV AutoVAR 600 capacitor bank




Contact us for pricing and availability
Product Details
AUTOVAR 600 Switched Capacitor Bank, 864A, 900 kVAR, 9 x 100 step, 600V rating, 60 Hz, Three-phase, Heavy-duty capacitor cells, Floor-mount, KK sized NEMA 1 enclosure, Fused, Low voltage applications
Attributes
| Amperage Rating | 864A |
| Application | Low voltage |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Size | KK |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 900 kVAR |
| Mounting | Floor |
| Options | Heavy duty capacitor cells |
| Phase | Three-phase |
| Protection | Fuses |
| Step X Kvar | 9 x 100 kVAR |
| Type | Switched Capacitor Bank |
| Used With | AUTOVAR 600 |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5027597 |
|---|---|
| MPN | 900TPHSR631 |
| UPC/EAN | 786685992150 |
