Eaton 84-33121-2
SKU: CS5027210MPN: 84-33121-2UPC/EAN: 786685525907
Eaton Freedom NEMA motor control starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Freedom NEMA motor control starter, COMBO - CB, NEMA 3R enclosure, 460V, 180A, 75 hp, 24 Vdc coil, 110 mm frame, 150A breaker, CPT with power supply, HAND/OFF/AUTO selector switch, START pushbutton, service rating with ground bar
Attributes
| Accessories | CPT with power supply, HAND/OFF/AUTO selector switch, START pushbutton, service entrance rating with ground bar, oversize enclosure |
| Amperage Rating | 180A |
| Circuit Breaker Rating | 150A |
| Coil Voltage | 24 Vdc |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 75 hp |
| Size | 110 mm frame |
| Type | Combination reduced voltage - circuit breaker |
| Voltage Rating | 460 V |
| Voltage Rating Uom | CEL |
Specifications
| SKU | CS5027210 |
|---|---|
| MPN | 84-33121-2 |
| UPC/EAN | 786685525907 |





