Turck PKG3M-5
SKU: CS5024653MPN: PKG3M-5Alternate Part #s: TUR-PKG 3M-5U2515-71






$26.73
Unit6 in stock
Product Details
Actuator and Sensor Cordset
Connection Cable
- M8, Female, Straight, 3-pin
- Threaded Connector
- General Purpose Cable
- Yellow PVC jacket, 3X24 AWG
- -40 Cold Bend Rating
- Flame Ratings: UL1061, CSA FT1
- Flexlife® and C-Track Approved
Attributes
| Approvals | UL 2238, CSA C22.2 No. 182.3, CE, UKCA, RoHS |
| Cable Diameter | Ø 4.39 mm |
| Cable Jacket | PVC, Yellow |
| Connector Body | Plastic, TPU, Yellow |
| Coupling Nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Current | 4 A |
| Design | Single-ended |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27250107 -/- Connection cable sensor-actuator |
| Number Of Conductors | 3.0000 |
| Number Of Contacts | 3 |
| Protection Class When Coupled | IP68 |
| Voltage | 125 V |
Specifications
| SKU | CS5024653 |
|---|---|
| MPN | PKG3M-5 |
| Alternate Part #s | TUR-PKG 3M-5, U2515-71 |









