Eaton 400TPHSR231
SKU: CS5023155MPN: 400TPHSR231UPC/EAN: 786685992037
Eaton LV AutoVAR 600 capacitor bank




Contact us for pricing and availability
Product Details
AUTOVAR 600 Switched Capacitor Bank, 965A, 400 kVAR, 8 x 50 step, 240V rating, 60 Hz, Three-phase, Heavy-duty capacitor cells, Floor-mount, KK sized NEMA 1 enclosure, Fused, Low voltage applications
Attributes
| Amperage Rating | 965A |
| Application | Low voltage |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Size | KK |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 400 kVAR |
| Mounting | Floor |
| Options | Heavy duty capacitor cells |
| Phase | Three-phase |
| Protection | Fuses |
| Step X Kvar | 8 x 50 kVAR |
| Type | Switched Capacitor Bank |
| Used With | AUTOVAR 600 |
| Voltage Rating | 240V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5023155 |
|---|---|
| MPN | 400TPHSR231 |
| UPC/EAN | 786685992037 |
