Eaton 38RBA8-PNM
SKU: CS5022937MPN: 38RBA8-PNMAlternate Part #: 9078A33G15UPC/EAN: 786670252153
Eaton RBA expulsion fuse mounting part
Contact us for pricing and availability
Product Details
RBA expulsion fuse mounting parts, used with Type RBA expulsion fuses, 540A, 38 kV max., Porcelain insulator, 150A BIL, Non-disconnect mounting
Attributes
| Amperage Rating | 540A |
| Impulse Withstand Voltage | 150 A |
| Insulator Type | Porcelain |
| Mounting Method | Non-disconnect |
| Type | RBA8 |
| Used With | Type RBA expulsion fuses |
| Voltage Rating | 38 kV |