Eaton 10316H1028Y1
SKU: CS5018154MPN: 10316H1028Y1UPC/EAN: 782113492834
Eaton 10316 limit switch

Contact us for pricing and availability
Product Details
10316 Series Cabinet Door Interlock, Cabinet Door Interlock, Zinc Plated Steel enclosure, 40A Make, 15A Break max AC, 0.5A Make, 0.5A Break max DC, 1NO-1NC, 40A Make, 15A Break at 120Vac, 0.5A Make and Break, Screw Terminals
Attributes
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Contact Rating | 40A MK, 15A BK at 120 Vac, 0.5A MK/BK at 120 Vdc |
| Enclosure Material | Zinc plated steel |
| Maximum Ac Current | 40 A make, 15 A break |
| Maximum Dc Current | 0.5 A make, 0.5 A break |
| Switch Type | Cabinet door interlock |
| Type | 10316 |
Specifications
| SKU | CS5018154 |
|---|---|
| MPN | 10316H1028Y1 |
| UPC/EAN | 782113492834 |
