Eaton 1004455BCH
SKU: CS5014180MPN: 1004455BCHUPC/EAN: 786685160214
Eaton meter socket







$131.42
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton meter socket, Resi type cover, 200A, Over/under, 2 inch bolt-on hub, #8-250 kcmil, 4-jaw, 1-ph, #8-250 kcmil, Horn bypass, 3-wire, Ringless, 600 Vac
Attributes
| Amperage Rating | 200A |
| Bypass | Horn |
| Feed Type | Top/bottom |
| Hub Type | 2 in bolt-on hub |
| Line | #8-250 kcmil |
| Load | #8-250 kcmil |
| Number Of Jaws | Four-jaw |
| Number Of Sockets | 1.0000 |
| Number Of Wires | Three-wire |
| Phase | Single-phase |
| Security | Ringless |
| Type | Residential type cover |
| Utility Approvals | TX : City Public Service of San Antonio (CPSB) |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5014180 |
|---|---|
| MPN | 1004455BCH |
| UPC/EAN | 786685160214 |










