Eaton Y48M47T30CU
SKU: CS5012985MPN: Y48M47T30CUAlternate Part #: Y30028UPC/EAN: 786680227820
Eaton General purpose encapsulated transformer

$17,659.75
UnitAvailable on backorder
Product Details
General-Purpose Encapsulated Transformer, EPT, Three-phase, PV: 480V, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, SV: 480Y/277V, 115°C, 30 kVA, Cu windings, Frame: 243, Indoor-Outdoor
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 243 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 30 kVA |
| Kva Rating | 30 kVA |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-purpose encapsulated transformer |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 84A |
Specifications
| SKU | CS5012985 |
|---|---|
| MPN | Y48M47T30CU |
| Alternate Part # | Y30028 |
| UPC/EAN | 786680227820 |

