Eaton Y48M28T75CUSS4X
SKU: CS5012934MPN: Y48M28T75CUSS4XAlternate Part #: Y75067UPC/EAN: 786680089954
Eaton General purpose encapsulated transformer

$106,836.00
UnitAvailable on backorder
Product Details
General-Purpose Encapsulated Transformer, EPT, Three-phase, PV: 480V, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, SV: 208Y/120V, 115°C, 75 kVA, Cu windings, Indoor-Outdoor
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | EPT |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Frame | 2454X |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-Purpose Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 75 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
Specifications
| SKU | CS5012934 |
|---|---|
| MPN | Y48M28T75CUSS4X |
| Alternate Part # | Y75067 |
| UPC/EAN | 786680089954 |

