Eaton Y48M25T45CU
SKU: CS5012873MPN: Y48M25T45CUAlternate Part #: Y45117UPC/EAN: 786680115660
Eaton General purpose encapsulated transformer

$22,266.22
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose encapsulated transformer, EPT, copper, 244, 60 Hz, three-phase, 480 V, 220 V, 2 at +2.5% FCAN 4 at -2.5% FCBN, 115 °C rise, 45 KVA, indoor-outdoor, 85A
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | EPT |
| Frame | 244 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 220 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-purpose encapsulated transformer |
| Volt Ampere Rating | 45 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 85A |
Specifications
| SKU | CS5012873 |
|---|---|
| MPN | Y48M25T45CU |
| Alternate Part # | Y45117 |
| UPC/EAN | 786680115660 |

