Eaton Y48G28T06X
SKU: CS5012763MPN: Y48G28T06XAlternate Part #: Y06097UPC/EAN: 786680013522
Eaton General purpose encapsulated transformer






$4,179.58
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose encapsulated transformer, EPT, aluminum, NEMA 3R, 103, 50-60 Hz, three-phase, 480 V, 208Y/120 V, 2 at -5% FCBN, 115 °C rise, 6 KVA, indoor-outdoor, 70A
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | EPT |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 103 |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-Purpose Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 6 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 70A |
Specifications
| SKU | CS5012763 |
|---|---|
| MPN | Y48G28T06X |
| Alternate Part # | Y06097 |
| UPC/EAN | 786680013522 |


