Eaton Y48D28T06N
SKU: CS5012655MPN: Y48D28T06NAlternate Part #: Y06008UPC/EAN: 786680110610
Eaton General purpose encapsulated transformer






$3,299.47
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton, general purpose encapsulated transformer, ept, three-phase, pv: 480v, taps: 2 at +2.5% fcan, 2 at -2.5% fcbn, sv: 208y/120v, 115°c, 6 kva, al windings, frame: 200, indoor-outdoor
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | EPT |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 200 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-Purpose Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 6 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 72B |
Specifications
| SKU | CS5012655 |
|---|---|
| MPN | Y48D28T06N |
| Alternate Part # | Y06008 |
| UPC/EAN | 786680110610 |


