Eaton Y38M37T45X
SKU: CS5012524MPN: Y38M37T45XAlternate Part #: Y45049UPC/EAN: 786680012273
Eaton General purpose encapsulated transformer






$18,887.50
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose encapsulated transformer, EPT, aluminum, NEMA 3R, 244, 50-60 Hz, three-phase, 380 V, 380Y/220 V, 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, 115 °C rise, 45 KVA, indoor-outdoor, 84H
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | EPT |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 244 |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 380 V |
| Secondary Voltage | 380Y/220 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-Purpose Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 45 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 84H |
Specifications
| SKU | CS5012524 |
|---|---|
| MPN | Y38M37T45X |
| Alternate Part # | Y45049 |
| UPC/EAN | 786680012273 |

