Eaton Y29D47T15
SKU: CS5012407MPN: Y29D47T15Alternate Part #: Y15233UPC/EAN: 786680063381
Eaton General purpose encapsulated transformer






$6,483.06
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose encapsulated transformer, EPT, aluminum, NEMA 3R, 95, 60 Hz, three-phase, 208 V, 480Y/277 V, 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN, 115 °C rise, 15 KVA, indoor-outdoor, 253A
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | EPT |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 95 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-Purpose Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 253A |
Specifications
| SKU | CS5012407 |
|---|---|
| MPN | Y29D47T15 |
| Alternate Part # | Y15233 |
| UPC/EAN | 786680063381 |



