Eaton XTSR040DDD
SKU: CS5012031MPN: XTSR040DDDAlternate Part #: 3-1926-069AUPC/EAN: 786685163505
Eaton XT IEC motor control





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton IEC motor control IEC FVR Manual Motor Controller, 40A, 55 mm Frame size, 550V 50 Hz, 600V 60 Hz coil
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Coil | 550-600 Vac, 50/60 Hz |
| Frame Size | 55 mm |
| Trip Type | Class 10 |
| Type | Factory-assembled |
Specifications
| SKU | CS5012031 |
|---|---|
| MPN | XTSR040DDD |
| Alternate Part # | 3-1926-069A |
| UPC/EAN | 786685163505 |

