Eaton XTSC016BBMN
SKU: CS5011021MPN: XTSC016BBMNAlternate Part #: 3-1806-419AUPC/EAN: 786680187278
Eaton XT IEC motor control
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton IEC motor control , Combined with a 45 mm B-frame, 7 to 15A IEC contactor, Short circuit release: 224A, Factory-assembled, B-frame, 400V/50 Hz coil, 1NO-1NC, Three-phase, 16A
Attributes
| Amperage Rating | 16A |
| Auxiliary Contacts | 1 NO, 1 NC |
| Class | Class 10 |
| Coil Voltage | 400 Vac, 50 Hz |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm, 0.1 to 32 A |
| Full Load Current Range | 10-16 A |
| Hp Rating Max | 3 Hp at 200 and 240V, 10 Hp at 480V, 7.5 Hp at 600V |
| Phase | Three-phase |
| Special Features | Combined with a 45 mm B-frame, 7 to 15A IEC contactor, Short circuit release: 224A |