Eaton XTSC004BBMAD
SKU: CS5010842MPN: XTSC004BBMADAlternate Part #: 3-1806-271AUPC/EAN: 786680186721
Eaton XT IEC motor control

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton IEC motor control , Combined with a 45 mm B-frame, 7 to 15A IEC contactor, Short circuit release: 56A, Factory-assembled, B-frame, 120 Vdc coil, 1NO-1NC, Three-phase, 4A
Attributes
| Amperage Rating | 4A |
| Auxiliary Contacts | 1 NO, 1 NC |
| Class | Class 10 |
| Coil Voltage | 120 Vdc |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm, 0.1 to 32 A |
| Full Load Current Range | 2.5-4 A |
| Hp Rating Max | 1 Hp at 200 and 240V, 2 Hp at 480V, 3 Hp at 600V |
| Phase | Three-phase |
| Special Features | Combined with a 45 mm B-frame, 7 to 15A IEC contactor, Short circuit release: 56A |
| Trip Type | Class 10 |
| Type | Factory-assembled |
Specifications
| SKU | CS5010842 |
|---|---|
| MPN | XTSC004BBMAD |
| Alternate Part # | 3-1806-271A |
| UPC/EAN | 786680186721 |
