Eaton XTSC001BBMD
SKU: CS5010789MPN: XTSC001BBMDAlternate Part #: 3-1806-260AUPC/EAN: 786680186608
Eaton XT IEC motor control

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton IEC motor control , Combined with a 45 mm B-frame, 7 to 15A IEC contactor, Short circuit release: 14A, Factory-assembled, B-frame, 600V/60 Hz coil, 1NO-1NC, Three-phase, 1A
Attributes
| Amperage Rating | 1A |
| Auxiliary Contacts | 1 NO, 1 NC |
| Class | Class 10 |
| Coil Voltage | 600 Vac, 60 Hz |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm, 0.1 to 32 A |
| Full Load Current Range | 0.63-1 A |
| Hp Rating Max | ½ Hp at 480 and 600V |
| Phase | Three-phase |
| Special Features | Combined with a 45 mm B-frame, 7 to 15A IEC contactor, Short circuit release: 14A |
| Trip Type | Class 10 |
| Type | Factory-assembled |
Specifications
| SKU | CS5010789 |
|---|---|
| MPN | XTSC001BBMD |
| Alternate Part # | 3-1806-260A |
| UPC/EAN | 786680186608 |
