Eaton XTSCP25BBMRD
SKU: CS5010627MPN: XTSCP25BBMRDAlternate Part #: 3-1806-378AUPC/EAN: 786680187100
Eaton XT IEC motor control

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC FVR Manual Motor Controller, 6.3A, 45 mm Frame size, 48V 50 Hz coil
Attributes
| Amperage Rating | 0.25A |
| Auxiliary Contacts | 1 NO, 1 NC |
| Class | Class 10 |
| Coil Voltage | 12 Vdc |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm, 0.1 to 32 A |
| Full Load Current Range | 0.16-0.25 A |
| Hp Rating Max | ½ Hp at 480 and 600V |
| Phase | Three-phase |
| Special Features | Combined with a 45 mm B-frame, 7 to 15A IEC contactor, Short circuit release: 3.5A |
| Type | Factory-assembled |
Specifications
| SKU | CS5010627 |
|---|---|
| MPN | XTSCP25BBMRD |
| Alternate Part # | 3-1806-378A |
| UPC/EAN | 786680187100 |

