Eaton XTMR9A21L
SKU: CS5010142MPN: XTMR9A21LAlternate Part #: 3-1970-032AUPC/EAN: 782116884438
Eaton XT IEC mini contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC mini contactor, 8.80A, 380 Vac 50 Hz, 440 Vac 60 Hz, 2NO-2NO, 45 mm mini, 50-60 Hz, 0.5, 1, 1.5/ 2, 3, 5, 5 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Screw terminals, FVNR
Attributes
| Amperage Rating | 8.80A |
| Coil | 380-440 Vac, 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 440-3800 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Continuous Ampere Rating | 8.80 A |
| Frame Size | 45 mm - mini |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 0.5, 1, 1.5/ 2, 3, 5, 5 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing mini contactor |
Specifications
| SKU | CS5010142 |
|---|---|
| MPN | XTMR9A21L |
| Alternate Part # | 3-1970-032A |
| UPC/EAN | 782116884438 |

