Eaton XTMR6A12A
SKU: CS5010104MPN: XTMR6A12AAlternate Part #: 3-1970-043AUPC/EAN: 786685181028
Eaton XT IEC mini contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC mini contactor, 6.60A, Top-mounted, 110 Vac 50 Hz, 120 Vac 60 Hz, 1NC integral; 1NO-1NC, 6.60A, 45 mm mini, 50-60 Hz, Three-pole, Non-reversing, XT IEC series, Screw terminals, Full voltage non-reversing mini contactor
Attributes
| Amperage Rating | 6.60A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC integral, 1 NO, 1 NC |
| Continuous Ampere Rating | 6.60 A |
| Frame Size | 45 mm - mini |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing mini contactor |
Specifications
| SKU | CS5010104 |
|---|---|
| MPN | XTMR6A12A |
| Alternate Part # | 3-1970-043A |
| UPC/EAN | 786685181028 |

