Eaton XTFR032BCB
SKU: CS5009762MPN: XTFR032BCBAlternate Part #: 3-1914-297AUPC/EAN: 782116617333
Eaton XT IEC motor control





Contact us for pricing and availability
Product Details
UL 508 Type F - XT IEC FVR Combination Motor Controller, 32A, 45 mm Frame size, 220V 50 Hz, 240V 60 Hz coil
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 220-240 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |
| Special Features | Built in heater |
| Trip Type | Magnetic trip elements |
| Type | Type 2 Coordination |
Specifications
| SKU | CS5009762 |
|---|---|
| MPN | XTFR032BCB |
| Alternate Part # | 3-1914-297A |
| UPC/EAN | 782116617333 |

