Eaton XTFR025DDA
SKU: CS5009740MPN: XTFR025DDAAlternate Part #: 3-1924-022AUPC/EAN: 786685164458
Eaton XT IEC motor control





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC motor control UL 508 Type F - XT IEC FVR Combination Motor Controller,25 A,110V 50 Hz, 120V 60 Hz,1NO-1NC auxilary contact,Frame D,55 mm,16 to 63 A,Built in heater, Magnetic trip elements,Type 2 Coordination,Frame Size D, 55 mm
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 16 to 63 A |
| Special Features | Built in heater |
| Trip Type | Magnetic trip elements |
| Type | Type 2 Coordination |
Specifications
| SKU | CS5009740 |
|---|---|
| MPN | XTFR025DDA |
| Alternate Part # | 3-1924-022A |
| UPC/EAN | 786685164458 |
