Eaton XTFR025DCB
SKU: CS5009737MPN: XTFR025DCBAlternate Part #: 3-1914-339AUPC/EAN: 786685458014
Eaton XT IEC motor control





Contact us for pricing and availability
Product Details
UL 508 Type F - XT IEC FVR Combination Motor Controller, 25A, 55 mm Frame size, 220V 50 Hz, 240V 60 Hz coil
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 220-240 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 16 to 63 A |
| Special Features | Built in heater |
| Trip Type | Magnetic trip elements |
| Type | Type 2 Coordination |
Specifications
| SKU | CS5009737 |
|---|---|
| MPN | XTFR025DCB |
| Alternate Part # | 3-1914-339A |
| UPC/EAN | 786685458014 |

