Eaton XTFR025BCT
SKU: CS5009730MPN: XTFR025BCTAlternate Part #: 3-1914-289AUPC/EAN: 782116617258
Eaton XT IEC motor control





Contact us for pricing and availability
Product Details
UL 508 Type F - XT IEC FVR Combination Motor Controller, 25A, 45 mm Frame size, 24V 50/60 Hz coil
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |
| Special Features | Built in heater |
| Trip Type | Magnetic trip elements |
| Type | Type 2 Coordination |
Specifications
| SKU | CS5009730 |
|---|---|
| MPN | XTFR025BCT |
| Alternate Part # | 3-1914-289A |
| UPC/EAN | 782116617258 |

