Eaton XTFR016DDR
SKU: CS5009687MPN: XTFR016DDRAlternate Part #: 3-1924-014AUPC/EAN: 786685164380
Product Details
Eaton XT IEC motor control UL 508 Type F - XT IEC FVR Combination Motor Controller,16 A,12V 50/60 Hz,1NO-1NC auxilary contact,Frame D,55 mm,16 to 63 A,Built in heater, Magnetic trip elements,Type 2 Coordination,Frame Size D, 55 mm, 40 to 65
Attributes
| Amperage Rating | 16A |
| Coil | 12 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 16 to 63 A |