Eaton XTFRP16BBP
SKU: CS5009325MPN: XTFRP16BBPAlternate Part #: 3-1904-160AUPC/EAN: 782116612635
Eaton XT IEC motor control
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 16A, 45 mm Frame size, 220 Vdc coil,1NO-1NC auxilary contact
Attributes
| Amperage Rating | 0.16A |
| Coil | 380 Vac, 60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |