Eaton XTFC6P3BBL
SKU: CS5009281MPN: XTFC6P3BBLAlternate Part #: 3-1804-137AUPC/EAN: 782116600410
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVR Combination Motor Controller, 10A, 45 mm Frame size, 110V 50 Hz, 120V 60 Hz coil,Magnetic trip elements
Attributes
| Amperage Rating | 6.30A |
| Coil | 380-440 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |