Eaton XTFC6P3BBF
SKU: CS5009278MPN: XTFC6P3BBFAlternate Part #: 3-1804-134AUPC/EAN: 782116600380
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVR Combination Motor Controller, 4A, 45 mm Frame size, 42V 50 Hz, 48V 60 Hz coil
Attributes
| Amperage Rating | 6.30A |
| Coil | 230 Vac, 50 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |