Eaton XTFC063DDP
SKU: CS5009178MPN: XTFC063DDPUPC/EAN: 786685162768
Eaton XT IEC motor control





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC motor control UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller,63 A,380V 60 Hz,1NO-1NC auxilary contact,Frame D,55 mm,16 to 63 A,Built in heater, Magnetic trip elements,Type 2 Coordination,Frame Size D, 55 mm, 40 to 65
Attributes
| Amperage Rating | 63A |
| Coil | 380 Vac, 60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 16 to 63 A |
| Special Features | Built in heater |
| Trip Type | Magnetic trip elements |
| Type | Type 2 Coordination |
Specifications
| SKU | CS5009178 |
|---|---|
| MPN | XTFC063DDP |
| UPC/EAN | 786685162768 |

