Eaton XTFC025DDRD
SKU: CS5009033MPN: XTFC025DDRDAlternate Part #: 3-1824-036AUPC/EAN: 782116989911
Eaton XT IEC motor control





Contact us for pricing and availability
Product Details
UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 25A, 55 mm Frame size, 12 Vdc coil
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 12 Vdc |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 16 to 63 A |
| Special Features | Built in heater |
| Trip Type | Magnetic trip elements |
| Type | Type 2 Coordination |
Specifications
| SKU | CS5009033 |
|---|---|
| MPN | XTFC025DDRD |
| Alternate Part # | 3-1824-036A |
| UPC/EAN | 782116989911 |

