Eaton XTFC016DDC
SKU: CS5008939MPN: XTFC016DDCAlternate Part #: 3-1824-005AUPC/EAN: 782116989607
Product Details
Eaton XT IEC motor control UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller,16 A,415V 50 Hz, 480V 60 Hz,1NO-1NC auxilary contact,Frame D ,55 mm,16 to 63 A,Built in heater, Magnetic trip elements,Type 2 Coordination,Frame Size D, 55
Attributes
| Amperage Rating | 16A |
| Coil | 415-480 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 16 to 63 A |