Eaton XTFC012BCN
SKU: CS5008862MPN: XTFC012BCNAlternate Part #: 3-1814-075AUPC/EAN: 782116605644
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 0.4A, 45 mm Frame size, 380V 50 Hz, 440V 60 Hz coil
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 400 Vac, 50 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |