Eaton XTFC004BBG
SKU: CS5008754MPN: XTFC004BBGAlternate Part #: 3-1804-030AUPC/EAN: 782116600915
Eaton XT IEC motor control





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 0.16A, 45 mm Frame size, 190V 50 Hz, 220V 60,Frame B,1NO-1NC auxilary contact,Built in heater Hz coil
Attributes
| Amperage Rating | 4A |
| Coil | 190-220 Vac 50/60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |
| Special Features | Built in heater |
| Trip Type | Magnetic trip elements |
| Type | Type 2 Coordination |
Specifications
| SKU | CS5008754 |
|---|---|
| MPN | XTFC004BBG |
| Alternate Part # | 3-1804-030A |
| UPC/EAN | 782116600915 |
