Eaton XTCR095F11W
SKU: CS5008486MPN: XTCR095F11WAlternate Part #: 3-1920-038BUPC/EAN: 786685196893
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 95A, Top-mounted, 42 Vac, 50 Hz, 48 Vac, 60 Hz, 1NO-1NC, 95A, Frame F, 90 mm, 50-60 Hz, 7.5, 15/ 25, 40, 75, 100 hp (⅓PH @115, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Screw terminals, FVR
Attributes
| Amperage Rating | 95A |
| Coil | 42 Vac, 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 42-48 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Continuous Ampere Rating | 95 A |
| Frame Size | 90 mm |