Eaton XTCR065D11W
SKU: CS5008447MPN: XTCR065D11WAlternate Part #: 3-1910-061AUPC/EAN: 782116886319
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 65A, Top-mounted, 42 Vac, 50 Hz, 48 Vac, 60 Hz, 1NO-1NC, 65A, Frame D, 55 mm, 50-60 Hz, 5, 15/ 20, 25, 50, 60 hp (⅓PH @115, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Screw terminals, FVR
Attributes
| Amperage Rating | 65A |
| Coil | 42 Vac, 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 42-48 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Continuous Ampere Rating | 65 A |
| Frame Size | 55 mm |