Eaton XTCR040D11TD
SKU: CS5008401MPN: XTCR040D11TDAlternate Part #: 3-1910-017AUPC/EAN: 782116885893
Eaton XT IEC contactor






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 40A, Top-mounted, 24-27 Vdc, 1NO-1NC, 40A, Frame D, 55 mm, 3, 7.5/ 10, 15, 30, 40 hp (⅓PH @115, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Reversing, XT IEC series, Screw terminals, Full voltage reversing contactor
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Coil | 24 Vdc |
| Coil Voltage | 24-27 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Continuous Ampere Rating | 40 A |
| Frame Size | 55 mm |
| Hp Rating Max | 3, 7.5/ 10, 15, 30, 40 hp (⅓PH @115,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5008401 |
|---|---|
| MPN | XTCR040D11TD |
| Alternate Part # | 3-1910-017A |
| UPC/EAN | 782116885893 |



