Eaton XTCR025C21D
SKU: CS5008343MPN: XTCR025C21DAlternate Part #: 3-1900-027AUPC/EAN: 782116885381
Eaton XT IEC contactor
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 25A, 550 Vac 50 Hz, 600 Vac 60 Hz, 2NO-2NO, 25A, Frame C, 45 mm, 50-60 Hz, 2, 5/ 7.5, 10, 15, 20 hp (⅓PH @115, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Reversing, , Screw terminals, FVR
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 550-600 Vac, 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 550 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Continuous Ampere Rating | 25 A |
| Frame Size | 45 mm |